Kogu maailm puhtaks ühe päevaga!

12.09.2019

Maailmakoristuspäev tuleb taas! 21. septembril kogunevad vähemalt 150 riigi kodanikud, et kogu maailm taas üheskoos ära koristada. Sel aastal on erilise fookuse all nii-öelda nähtamatu praht, mida koheselt tähele ei pane, kuid mis tegelikult ümbritseb parajal hulgal meid kõiki. Äge võimalus on loodud koolidele, kel on Maailmakoristuspäevast osa võttes võimalik osaleda võistlusel, mille auhinnaks on kolme populaarse esinejaga kontsert võitjate endi koolis.

 

Kuidas kutsuda kogu maailm koristama?

Kuna puhta keskkonna hoidmine on eriti tähtis teema, ei lasknud Zavod BBDO loovtiim endale kaks korda öelda ning hüppas ka seekord World Cleanup Day tiimiga ühte paati, et teha üks võimas kampaania. Selleks oleme loonud kõik kampaaniasõnumid, temaatilised kujundused ning digi- ja välimeedialahendused. Spetsiaalsel noortele suunatud plakatil seisavad uhkelt kolm "Puhta maailma saadikut" ehk nublu, NOËP ja Kristel Aaslaid, kes inspireerivad ja kutsuvad noori maailma hea eest seisma.

 

Mida see tähendab?

Nagu eelnevatel aastatel, ootab World Cleanup Day tiim ka 2019. aastal koristama kõiki, kes tunnevad muret oma kodukoha ja seal tekkinud prahi pärast. Kui igasugused suuremad pakendid, topsikud ja purgid riivavad kindlasti meie silma, siis väiksemat sorti sodi nagu pudelikorgid, nätsupakid ja suitsukonid ümbritsevad meid justkui niisama ja sellele alati tähelepanu ei pööra. Seepärast ongi Eestis sedasorti praht 21. septembril suurema tähelepanu all, et meie tänavad, koduteed, mänguväljakud ja pargid saaks sellest vabaks.

 

Mis on seekord uus?

Jah, see pole aga kõik. Sel aastal toimub äge koolikampaania, kus saavad osaleda kõik registreeritud koolid. Kaalul on palju, sest võistluse lõpuks valitakse välja üks kool, kus toimub kolme ülipopulaarse artisti ühine esinemine: lavale astuvad nublu, NOËP ja Kristel Aaslaid. Nemad on „Puhta maailma saadikud“, kes kutsuvad üles kõiki koole osalema, et võita äge megakontsert. Siiski ei piisa võitmiseks vaid kinnaste kätte tõmbamisest ja oma koolimaja ümber prügi korjamisest, vaid teha tuleb natuke rohkem. See on mõistetav, sest kaalul on ju lemmikartistide kontsert ja maailma päästmine!

 

Reeglid on järgmised:

  1. Igast osalevast koolist peab tulema vähemalt 10% õpilastest koristama.
  2. Edasi tuleb ilgest prügist teha pildid ning välja valida neist koledamatest koledaim.
  3. Väljavalitud foto tuleb omakorda saata Maailma koristuspäeva meeskonnale ülevaatamiseks.
  4. Viimaks peavad õpilased tegema prügianalüüsi. See on põnev ülesanne, mille raames tuleb vastata ka kolmele prügiga seotud küsimusele.

Seega on kõigest neli lihtsat sammu, millega ainulaadne kontsert oma kooli tuua. Challenge accepted?

 

Kuidas mina või minu kool osaleda saab?

Tegelikult polegi teha muud, kui minna maailmakoristus.ee ning ära regada kas iseend või oma koolipere. Lehelt kindad.zavodbbdo.ee saad endale koristamiseks osta temaatilised kindad, kus iga ostetud paari eest läheb üks paar valitud organisatsioonile annetuseks. Kui kindad olemas, on aeg haarata prügikott ning minna 21. septembril ühes pere, sõprade ja kaaslastega maailma päästma. Tule ja tee sellest parem koht!

 

Kuidas Maailmakoristuspäev alguse sai?

15. septembril 2018 kogunesid inimesed üle terve maailma kokku, et koristada planeet ühe päevaga. See oli mastaapne ettevõtmine, mis nõudis põhjalikku eeltööd ja nutikat lähenemist. Väikese eelarve tingimustes kasutasime sotsiaal- ja digimeediaplatvorme, kuhu lõime spetsiaalse turunduse tööriistakasti, mida igaüks sai vastavalt endale kohandada ja kasutada oma ideede jagamiseks. Kogu suursündmust koordineeriti väikesest Eestist ja näidati 24 tunni live stream’is. Kõige selle tulemuseks oli ajaloo suurim rahuaja kodanikuliikumine, mis kunagi toimunud!

18 miljonit inimest 157 riigist koristasid külma, tormi ja suurt kuumust trotsides kogu Maad. Üle 100 000 inimese koondus osades riikides koristamiseks ka kohtades, kus tegelikult karmid seadused ja politsei keelavad rahval koguneda. Sel ühel ajaloolisel päeval oli positiivne mõju kogu maailmale, muutmaks harjumusi ja vähendamaks ökoloogilist jalajälge.

 

Nüüd teeme seda 21. septembril uuesti, tule ka!